Microsoft esitteli vuonna 2026 13-tuumaisen Surface Laptopin toisen version, jonka toimitukset alkavat 13. lokakuuta, sekä Surface Laptop Ultran, jonka toimitukset alkavat 16. lokakuuta. Snapdragon X2 -mallien ja Intel-yritysmallien myötä Surface Laptop -nimellä myydään nyt kannettavia, joissa on Qualcommin, Intelin tai NVIDIAn suoritin. Nimi ei siis enää yksin kerro, millaisesta kannettavasta on kyse.
Mikä malleista sopii työhösi, ja muuttavatko uutuudet valintaa? Päätöstä kannattaa punnita kolmen seikan kautta. Microsoftin vuoden 2026 arvioissa valmistus aiheuttaa suurimman osan kannettavan elinkaaren hiilipäästöistä, noin 69–75 %. Tehokkaampi suoritin ei siis yksin tee toimivan koneen vaihtamisesta ympäristön kannalta parempaa ratkaisua. Myös korjattavuus ja tuki ovat parantuneet, joten viime vuosien kannettava voi palvella pidempään. Tavalliseen työskentelyyn viime vuosien kunnostettu Surface Laptop on hyvä valinta. Uuden ostamiselle kannattaa olla selvä peruste.
refurbedin valikoimassa kunnostettu kannettava on asiantuntijoiden tarkistama, puhdistama ja kunnostama, ja sillä on vähintään 12 kk:n takuu. Valikoimassa ovat Surface Laptop 4 ja Surface Laptop 5; muihin malleihin voit tutustua kunnostettujen Microsoft-kannettavien kategoriassa.
Oppaassa käydään läpi mallisto ja julkaisutahti sekä korjattavuus, tuen päättymispäivät ja Microsoftin omat hiilijalanjälkiluvut. Näiden tietojen avulla voit punnita, mikä malli sopii sinulle.
Microsoft esitteli Surface Laptop Ultran 31. toukokuuta ja avasi ennakkotilaukset 7. lokakuuta. Saatavuus alkaa 16. lokakuuta 2026. Ultra on uusi haara Surface Laptop -mallistossa, ei tavallisen Laptopin seuraava numeroitu versio.
Suoritin ja muisti: NVIDIA RTX Spark N1X yhdistää Arm-pohjaisen suorittimen ja Blackwell-grafiikkasuorittimen. Vaihtoehtoja on kaksi: toisessa on 18 suoritinydintä ja 5 120 grafiikkaydintä, toisessa 20 ja 6 144. Suoritin ja grafiikkasuoritin jakavat 24–128 Gt muistia.
Runko ja akku: 15 tuuman mini-LED-kosketusnäyttö, noin 2 kg painoa ja alle 18 mm paksuutta. Microsoftin testeissä akku kesti enintään 15 tuntia paikallisen videon toistossa, kun testissä oli ennen julkaisua valmistettu malli, tai 12 tuntia verkkoselailussa.
Mainostettuja lukuja tulkitessa on syytä muistaa kolme asiaa. Yhden petaflopsin lukema kuvaa teoreettista nopeutta erittäin alhaisella laskentatarkkuudella (FP4 ja harvuuden hyödyntäminen), ei yleistä laskentanopeutta. Sitä ei voi verrata myöskään toisen kannettavan NPU-lukemaan. 128 Gt on jaetun muistin kokonaismäärä, josta grafiikkasuoritin ei pysty käyttämään kaikkea. Kun 120 miljardin parametrin malli tallennetaan neljällä bitillä parametria kohti, se vie noin 60 Gt jo ennen ohjelmiston ja käyttöjärjestelmän tarvitsemaa muistia. Siksi ei voi olettaa, että 24 Gt:n versio pystyisi ajamaan sen kokoista mallia. Tämä on laskelma, ei testattu suositus.
Seuraavat tiedot vielä puuttuvat:
Hiilijalanjälki: yhdellekään Ultra-kokoonpanolle ei löytynyt elinkaariarviota, joten 24 ja 128 Gt:n versioiden hiilijalanjälkeä ei voi verrata.
Energiankulutus käytössä: pitkäkestoisesta renderöinnistä, paikallisesta tekoälystä tai tekoälyagenttien käyttöjaksoista ei löytynyt riippumattomia mittauksia. Laturin 140 W:n nimellisteho ei kerro kannettavan tyypillistä sähkönkulutusta.
Valmistuskustannus: varmennettua osaluetteloa, tietoa sirujen valmistussaannosta tai tehtaan kustannuksista ei löytynyt. Myyntihinnasta ei siis voi päätellä, mitä kannettavan valmistaminen maksaa.
Korjaaminen käytännössä: varaosien hinnat, huoltojen kestot ja tiedot laitteiden toteutuneista käyttöi’istä eivät ole tiedossa.
Kemikaalit ja elinkaaren loppu: hiilipäästöjen kokonaismäärä ei ratkaise kemikaaliriskejä eikä kerro, mitä laitteille tapahtuu keräyksen jälkeen.
Jos harkitset odottamista, osto- vai odotusopas auttaa arvioimaan ajoitusta.
Pelkkä sukupolven numero ei kerro kannettavan suoritinta, kokoa eikä sitä, kenelle se on suunnattu. Saman malliston kannettavat kannattaa siksi erottaa toisistaan.
13 tuumaa, toinen versio (toimitukset 13. lokakuuta alkaen): kuusiytiminen Snapdragon X2 Plus, 16 tai 24 Gt muistia ja irrotettava 256 tai 512 Gt:n UFS-tallennusmoduuli.
13,8 ja 15 tuumaa, kahdeksas sukupolvi: kymmenytiminen Snapdragon X2 Plus tai 12-ytiminen X2 Elite, enintään 64 Gt muistia ja irrotettava, enintään 1 Tt:n SSD. 15-tuumaisessa on myös microSD-lukija.
Intel-yritysmallit: Intel Core Ultra 5- tai X7 Series 3 -suoritin ja Windows 11 Pro. Kokovaihtoehdot ovat 13,8 ja 15 tuumaa.
Neljä yksityiskohtaa menee helposti sekaisin:
13 tuumaa ei ole 13,8 tuumaa. Kyseessä ovat eri mallit, joissa on eri suorittimet ja tallennusratkaisut.
Sukupolvinumeron lisäksi tarvitaan suorittimen nimi. Seitsemännen sukupolven nimellä myydään sekä Intel-yritysmalleja että Snapdragon-malleja. Intelin 13-tuumainen yritysmalli on lisäksi erillinen kannettava.
Ultran Windows-versio vaihtelee. Kuluttajamallin 24 Gt:n versiossa on Windows 11 Home ja vähintään 32 Gt:n versioissa Windows 11 Pro. Yrityskäyttöön tarkoitetussa Ultrassa on Pro myös 24 Gt:n muistilla.
UFS ei ole SSD, eikä kosketusnäyttö tarkoita kynätukea. 13-tuumaisen irrotettava tallennusmoduuli on erilainen kuin suurempien Laptop-mallien SSD. Uusille tavallisen kannettavan tapaan avautuville Laptop-malleille ilmoitetaan kosketustuki. Kynällä työskentelyyn sopii Laptop Studio.
Snapdragon- ja RTX Spark -malleissa Windows toimii Arm-arkkitehtuurilla. Armille tehdyt sovellukset toimivat parhaiten, ja Prism-yhteensopivuuskerros ajaa monia x86- ja x64-sovelluksia. Ajureista tarvitaan kuitenkin Arm64-versiot. Osa vanhoista apuohjelmista ja lisäosista sekä peleistä, joiden huijauksenesto ei ole yhteensopiva, ei toimi. Ultran NVIDIA-grafiikka ei muuta tätä, sillä senkin suoritin on Arm-pohjainen. Tarkista siis tarvitsemiesi sovellusten ja oheislaitteiden yhteensopivuus. Intel-pohjaiset Laptopit ajavat x86-ohjelmia suoraan, joten sama Arm-yhteensopivuuskysymys ei koske niitä. Kunnostettujen Microsoft-kannettavien joukossa on useita Intel-sukupolvia.
Microsoft ei julkaise uusia Surface Laptopeja kiinteän aikataulun mukaan. Vuoden 2026 uutuudet tulivat vaiheittain: Intel-yritysmallit 19. toukokuuta, Ultran esittely 31. toukokuuta, tavalliset Snapdragon X2 -mallit 16. kesäkuuta, 13-tuumaisen toinen versio 23. syyskuuta ja Ultran ennakkotilaukset 7. lokakuuta.
Ohjelmistojen ja tapahtumien aikataulut ovat erillisiä. Build-kehittäjäkonferenssi pidettiin 2.–3. kesäkuuta, ja Ignite-IT-konferenssi järjestetään 17.–20. marraskuuta. Windows 11 saa yhden ominaisuuspäivityksen vuodessa, ja 26H2 ilmestyi 29. syyskuuta. Tietoturvapäivityksiä tulee kuukausittain. 26H1-nimi ei tarkoita, että ominaisuuspäivityksiä tulisi kaksi vuodessa: Microsoftin mukaan kyse on vuoden 2026 alussa julkaistujen uusien laitteiden tuesta.
2019, Laptop 3: mallistoon tulivat 15 tuuman koko, AMD-vaihtoehdot, USB-C ja irrotettava SSD.
2021, Laptop 4: sekä Intel- että AMD-suorittimia sai kummassakin koossa, mutta rakenne pysyi samana.
2022, Laptop 5: valikoima siirtyi pelkkiin Intel-suorittimiin. Mukana olivat 12. sukupolven suorittimet ja Thunderbolt 4.
2023, Laptop Studio 2: Intel- ja NVIDIA-suorittimet yhdistyivät taittuvaan näyttöön ja kynäkäyttöön sopiviin näyttöasentoihin.
Ultra ei kuitenkaan ole ensimmäinen NVIDIA-grafiikalla varustettu Surface: sitä oli tarjolla jo vuoden 2015 Surface Bookissa.
Koska julkaisuilla ei ole kiinteää aikataulua, seuraavaa mallia odottava ei tiedä, milloin se ilmestyy. Sukupolven ikäkään ei juuri kerro, sopiiko kannettava edelleen työhösi. refurbedin valikoimassa on kunnostettuina Laptop 3, Laptop 4 ja Laptop 5.
Surface Laptopin käyttöikään vaikuttaa se, saako sen avattua, korjattua ja pidettyä ajan tasalla.
iFixit antoi alkuperäiselle Laptopille (2017) korjattavuudesta 0/10, Laptop 3:lle (2019) 5/10 ja Laptop 7:lle (2024) 8/10. Vuoden 2024 mallissa on irrotettava pohjakansi, ruuveilla kiinnitetty akku ja huolto-ohjeisiin vievät QR-koodit.
Ultra (2026): Microsoftin huollettavien osien luettelossa ovat akku, SSD, tuulettimet, näyttö ja liitännät. Suoritin ja muisti kuuluvat emolevykokoonpanoon. Riippumatonta korjattavuuspisteytystä ei vielä ole tiedossa.
Vaihdettava SSD ei tarkoita vaihdettavaa muistia. Korjattavuuspisteet 0, 5 ja 8 kertovat korjattavuudesta, eivät ympäristökestävyydestä: 8/10 saanut kannettava ei ole kahdeksan kertaa ympäristön kannalta kestävämpi.
Tuki on yhtä tärkeää kuin mahdollisuus korjata. Microsoft pidensi ajuri- ja laiteohjelmistotuen vähimmäisaikaa: ennen 1. tammikuuta 2021 julkaistuilla laitteilla se on neljä vuotta, sen jälkeen julkaistuilla kuusi vuotta. Laptop 3 kuuluu vanhan vähimmäisajan piiriin, Laptop 4, Laptop 5 ja Studio 2 uuden. Julkaistujen tietojen mukaan Laptop Studio 2:n tuen päättymispäivä on 3. lokakuuta 2029 ja Snapdragon Laptop 7:n 10. syyskuuta 2030. Päivät koskevat ajureita ja laiteohjelmistoa, eivätkä ne takaa kaikkien osien tai sovellusten saatavuutta siihen asti.
refurbedin valikoimasta löytyvät Surface Laptop 3 ja Laptop Studio 2: edellä on kerrottu ensin mainitun korjattavuuspisteistä ja jälkimmäisen tuen päättymispäivästä.
Microsoft painottaa lokakuussa hybridiälyä: tehtäviä suoritetaan joko kannettavalla tai pilvessä, ja tekoälyagenttien toimintaa rajataan eristys- ja identiteetinhallinnalla. Microsoft Execution Containers on yleisesti saatavilla Windows 11:ssä. Metan Muse-sovelluksen Windows-version kerrotaan tulevan pian. Julkaisutilaisuuden esittely ei silti todista, että jokainen julkistettu ominaisuus olisi asennettu jokaiseen PC:hen.
Laitteistossa on kaksi olennaista eroa. Snapdragon-malleissa on 80 TOPS:n NPU, erillinen tekoälylaskentayksikkö. Lukema ei kuvaa kannettavan yleistä nopeutta. Ultra taas on suunnattu suurille paikallisille malleille.
Kulut ja hallinta: paikallinen tekoäly voi siirtää kustannuksia tokenien määrään perustuvista pilvipalvelumaksuista omaan laitteistoon, sähköön ja ylläpitoon. Samalla pystyt hallitsemaan osaa tiedoistasi aiempaa suoremmin. Ultralla henkilökohtainen kannettava voi toimia tekoälyagenttien alustana tai suurten mallien kotityöasemana. Silloin muuttuvat energiankulutuksen paikka ja laitteiston omistaja. Tarvittava infrastruktuuri ei katoa, vaan siirtyy sinulle.
Reilu hiilivertailu: vertaa vaihtoehtoja niin, että molemmissa tehdään sama tehtävä loppuun ja lopputulos on yhtä laadukas. Laske mukaan kannettavan ja pilvipalvelun energiankulutus datakeskuksen oheistoimintoineen, verkkosiirrot, mahdolliset lisälaitteiden hankinnat sekä mallien koulutus kummassakin vaihtoehdossa. Jos pienempi paikallinen malli tuottaa heikomman tuloksen, vertailu ei ole tasavertainen vain siksi, että se kuluttaa vähemmän sähköä. Jo omistamallasi kannettavalla satunnainen paikallinen tehtävä lisää lähinnä sähkönkulutusta. Jos ostat Ultran pääasiassa näitä tehtäviä varten, mukaan tulee myös osuus sen valmistuksen päästöistä.
Muistintarpeesta kertoo lisää opas paikallisen tekoälyn tarvitsemasta muistista.
Sopiva Surface löytyy sen perusteella, mitä kannettavalla teet.
Arjen työt, opiskelu ja toimistosovellukset: kunnostettu Surface Laptop 5 tai Surface Laptop 4. Molemmat ajavat x86-ohjelmia suoraan, ja Laptop 5:ssä on lisäksi Thunderbolt 4.
Kynä, luonnostelu ja luova työ: Laptop Studio 2. Siinä on taittuva näyttö ja kynäkäyttöön sopivat asennot. Ajuri- ja laiteohjelmistotuen on ilmoitettu jatkuvan 3. lokakuuta 2029 asti. Uusille tavallisen kannettavan tapaan avautuville Laptop-malleille ilmoitetaan kosketustuki, mutta ne eivät korvaa Studion saranaa ja kynää. Saatavuus vaihtelee, joten tarkista tuotelistaus.
Uudempi suoritin ja laitteisto paikalliseen tekoälyyn: uudet Snapdragon-mallit. Tarkista ensin sovellustesi ja ajuriesi toimivuus. Microsoftin suorituskyky- ja akunkestoluvut perustuvat sen omiin testeihin.
Suuret paikalliset tekoälymallit Windowsissa: Ultra. Osto- vai odotusopas auttaa arvioimaan ajoitusta.
Jos muistin ja tallennustilan määrä mietityttää: valitse kapasiteetti vaativimman säännöllisen tehtäväsi ja suunnittelemiesi käyttövuosien mukaan, sillä jokainen kapasiteetin lisäys kasvattaa valmistuksen hiilipäästöjä. Microsoftin omassa taulukossa suurimman Laptop 7 -kokoonpanon elinkaaren hiilijalanjälki on noin 35 % pienintä suurempi.
Uusien mallien etuja ovat uudemmat suorittimet (Microsoftin mukaan grafiikka on sen omassa vertailutestissä jopa 58 % nopeampi), 15-tuumaisen näytön suurempi pikselitiheys ja paikallista tekoälyä palveleva 80 TOPS:n NPU. Vanhempien mallien etuja ovat ohjelmistoyhteensopivuus ja tarkistettavissa olevat korjaus- ja tukitiedot. Niiden ostaminen ei myöskään vaadi uutta valmistusta.
Jokainen refurbedin valikoiman kannettava on asiantuntijoiden kunnostama. Sillä on vähintään 12 kk:n takuu, ja voit palauttaa sen maksutta 30 päivän kuluessa.
Seuraavat luvut ovat Microsoftin omia arvioita nimetyistä vertailukokoonpanoista, eivät mittauksia juuri sinun kannettavastasi. Laskelmissa huomioidaan kannettava, virtalähde ja pakkaus oletetun käyttöiän ajalta. Viime vuosien malleille käyttöiäksi on oletettu 4,5 vuotta. Ultralle ei löytynyt elinkaariarviota, joten sille ei esitetä lukua.
Päästöjen lähteet: vuoden 2026 13,8-tuumaisen Snapdragon-vertailukokoonpanon (16 Gt, 512 Gt) päästöt ovat yhteensä 154 kg CO₂e. Valmistuksen osuus on 115 kg, kuljetuksen 22 kg, käytön 17 kg ja elinkaaren lopun alle 1 kg. Valmistus aiheuttaa päästöistä noin 75 % ja kaikissa vuoden 2026 vertailukokoonpanoissa noin 69–75 %. Valmistukseen lasketaan raaka-aineet, sirut ja muisti, kotelo sekä loppukokoonpano. Sirutehtaat käyttävät paljon sähköä, prosessikaasuja ja kemikaaleja.
Julkaistut luvut vaativat varovaisuutta: Microsoft arvioi Laptop 4:n (2021, Intel i5, 8 Gt, 256 Gt) kokonaispäästöiksi 145 kg, kun käyttöajaksi oletetaan kolme vuotta. Laptop 5:n (2022, Intel i7, 16 Gt, 256 Gt) luku on 255 kg ja vuoden 2026 13,8-tuumaisen 154 kg. Molempien laskelmissa käyttöiäksi oletetaan 4,5 vuotta. Kokoonpanot, käyttöajat ja laskentatavat eroavat toisistaan. Lisäksi 4,5 vuoden mallissa käyttöä oletetaan 50 % enemmän kuin kolmen vuoden mallissa. Luvuista ei siis voi muodostaa vertailukelpoista kehityssarjaa.
Tasavertaisempi vertailu: kun koko, 16 Gt:n muisti, 512 Gt:n tallennustila ja 4,5 vuoden käyttöikä pidetään samoina, 13,8-tuumaisen Snapdragon Laptopin arvio laskee vuoden 2024 Laptop 7:n 204 kilosta vuoden 2026 mallin 154 kiloon eli 24,5 %. Intelin 13,8-tuumaisessa yritysmallissa lasku on 15,6 %. Tulokset on laskettu Microsoftin arvioista. Ne eivät osoita, että lasku johtuisi suorittimesta.
Ympäristöväitteitä kannattaa lukea tarkasti:
40 % pienempi: vuoden 2026 kannettavaa verrataan kuvitteelliseen versioon samasta koneesta ilman sen ympäristövaikutuksia vähentäviä ratkaisuja, ei edellisvuoden malliin.
66 % kierrätettyä kotelossa: Ultra for Business -mallin luku koskee vain nimettyjä kotelo-osakokoonpanoja. Yhdessä niistä käytetään kierrätettyä alumiinia ja magneeteissa kierrätettyjä harvinaisia maametalleja. Luku ei tarkoita, että 66 % koko kannettavasta olisi kierrätettyä materiaalia.
100 % kierrätettyä kobolttia: luku koskee akun sisältämää kobolttia, ei akun painoa eikä koko kannettavan materiaaleja.
Kierrätetty ja hiilipäästötön: kierrätysmateriaali voi olla tehtaan tuotantojätettä eikä vanhoista kannettavista talteen otettua materiaalia. Hiilipäästöttömän sähkön laskennassa käytetään myös varmennettuja sertifikaatteja. Se ei osoita, että sirunvalmistuksen jokaisessa vaiheessa olisi käytetty hiilipäästötöntä sähköä joka tunti.
Sähköjäte: UNITARin mukaan maailmassa syntyi 62 miljoonaa tonnia elektroniikkajätettä vuonna 2022. Siitä vain 22,3 % oli dokumentoidusti kerätty ja kierrätetty virallisissa järjestelmissä. Luvut koskevat elektroniikkaa maailmanlaajuisesti, eivät Microsoftia. Pienempi hiilijalanjälki ei myöskään osoita, että myrkyllisyys, kemikaalijäte tai luonnonvarojen kulutus olisi vähäisempää.
Lisäkapasiteetilla on päästönsä: Microsoftin 13,8-tuumaista Laptop 7:ää koskevassa taulukossa 16 Gt:n muistin ja 256 Gt:n tallennustilan kokoonpanon kokonaisluku on 190 kg. Kun muistia on 16 Gt ja tallennustilaa 1 Tt, luku on 232 kg. Suurimmassa kokoonpanossa on 64 Gt muistia ja 1 Tt tallennustilaa, ja sen kokonaisluku on 257 kg. Sen elinkaaren hiilijalanjälki on noin 35 % suurempi kuin pienimmän kokoonpanon. Laskennallinen käyttö on pidetty samana, eikä lukuja voi soveltaa Ultran 128 Gt:n versioon. Lisäkapasiteetti voi silti kannattaa, jos se estää kannettavan ennenaikaisen vaihtamisen. Silloin vastakkain ovat pidempi käyttöikä ja valmistuksen lisäpäästöt.
Esimerkkilaskelma vaihtamisesta: vuoden 2026 13,8-tuumaisen valmistus ja kuljetus aiheuttavat aluksi 115 + 22 = 137 kg päästöjä. Tämä ei ole Ultran luku. Jaa määrä sillä päästömäärällä, joka jää vuodessa syntymättä uuden kannettavan pienemmän sähkönkulutuksen ansiosta. Jos sähkön kuvitteellinen päästökerroin on 0,40 kg CO₂e/kWh, 5 kWh:n vuotuinen säästö kuittaisi päästöt noin 68,5 vuodessa, 20 kWh:n säästö noin 17 vuodessa ja 100 kWh:n säästö noin 3,4 vuodessa. Sekä säästöt että sähkön päästökerroin ovat kuvitteellisia. Laskelmassa uusi kannettava on ylimääräinen hankinta: vanhan kannettavan käyttö loppuu, ja samat työt siirtyvät uudelle. Korjauksia, hävittämistä ja pilvipalvelujen käyttöä ei lasketa mukaan.
Mittakaavaa antaa Microsoftin tavallisen käytön malli. Sen mukaan kukin näistä kannettavista kuluttaa sähköä 6,3–13,0 kWh vuodessa. Jo 20 kWh:n vuosisäästö ylittäisi siis jokaisen mukana olevan kokoonpanon koko vuosikulutuksen. Pitkät ja raskaat työkuormat ovat eri asia, eikä tavallisen käytön luku kerro tekoälytehtävien energiankulutusta.
Käyttöikä: jos 137 kg jaetaan kuudelle hyödylliselle käyttövuodelle kolmen sijasta, alkuvaiheen päästöosuus pienenee 45,7 kilosta 22,8 kiloon vuodessa. Jo syntyneet päästöt eivät silti katoa.
Jo valmistettu kannettava: kunnostetun Surface Laptopin valmistus on jo takana, ja jokainen lisävuosi pienentää valmistuspäästöjen laskennallista osuutta käyttövuotta kohti. Tämä on laskennallista päättelyä, ei mitattu päästösäästö. Kunnostettu Surface Laptop 5 on yksi esimerkki.
Erillinen tutkimus: Fraunhofer Austria on laskenut kunnostetun Surface Laptop 3:n säästöt uuteen vastaavaan verrattuna omalla menetelmällään. Niitä ei siksi lisätä Microsoftin lukuihin eikä verrata niihin.
↓ Surface Laptop 3 (128 Gt): SÄÄSTYY 286,6 kg CO₂e | 72 947,8 l vettä | 1 337,9 g sähköjätettä
Luvut perustuvat Fraunhofer Austrian tieteelliseen tutkimukseen. Laskentamalli on varmennettu ISO 14040- ja ISO 14044 -standardien mukaisesti.
Onko Surface Laptop Ultra tavallinen Surface Laptop, ja milloin se tulee saataville?
Ei. Ultra on malliston erillinen haara, jossa on NVIDIA RTX Spark -suoritin ja 24–128 Gt jaettua muistia. Nykyisissä tavallisissa Laptop-malleissa käytetään Snapdragon X2 -suorittimia. Ennakkotilaukset avautuivat 7. lokakuuta 2026, ja saatavuus alkaa 16. lokakuuta. Osto- vai odotusopas auttaa arvioimaan, kannattaako odottaa.
Kuinka usein Microsoft julkaisee uuden Surface Laptopin?
Kiinteää aikataulua ei ole. Vuonna 2026 julkistuksia oli touko-, kesä-, syys- ja lokakuussa. Build ja Ignite ovat vuosittaisia konferensseja, ja Windows 11 saa yhden ominaisuuspäivityksen vuodessa.
Kuittaako uudempi Surface Laptop valmistuksensa hiilipäästöt?
Toimivan kannettavan tilalle ostettuna harvoin. Microsoftin vuoden 2026 arviossa 13,8-tuumaisen Laptopin valmistus ja kuljetus aiheuttavat yhteensä 137 kg CO₂e. Jos sähköä säästyisi 20 kWh vuodessa ja päästökerroin olisi 0,40 kg/kWh, päästöjen kuittaamiseen menisi noin 17 vuotta. Luvut havainnollistavat laskelmaa, eivät mitattua tulosta.
Voiko Surface Laptopin korjata?
Uudempia malleja kyllä. iFixit antoi alkuperäiselle Laptopille korjattavuudesta 0/10, Laptop 3:lle 5/10 ja Laptop 7:lle 8/10. Ultran huollettaviksi osiksi on lueteltu akku, SSD, tuulettimet, näyttö ja liitännät. Sen muisti kuuluu emolevykokoonpanoon.
Tarkoittaako 66 % kierrätettyä sitä, että kaksi kolmasosaa kannettavasta on kierrätysmateriaalia?
Ei. Microsoftin Ultra for Business -mallille ilmoittama 66 % koskee vain nimettyjä kotelo-osakokoonpanoja. Niihin kuuluvat kierrätettyä alumiinia sisältävä osa sekä magneetit, joissa on kierrätettyjä harvinaisia maametalleja. Luku ei koske koko kannettavaa.
Kannattaako kunnostettu Surface Laptop 5 vielä ostaa?
Kyllä, tavalliseen työskentelyyn. Intel-suoritin ajaa tavanomaisia Windows-sovelluksia, ja tammikuun 2021 jälkeen julkaistu Laptop 5 saa Microsoftilta ajuri- ja laiteohjelmistotukea vähintään kuusi vuotta. refurbedilta saat asiantuntijoiden kunnostaman Surface Laptop 5:n. Sillä on vähintään 12 kk:n takuu, ja voit palauttaa sen maksutta 30 päivän kuluessa. Kuntoluokat kuvaavat vain ulkonäköä.
Selaa valikoimaa ja löydä työhösi sopiva Surface. Asiantuntijoiden kunnostamilla kannettavilla on vähintään 12 kk:n takuu, ja voit palauttaa ostoksesi maksutta 30 päivän kuluessa.
Liity ensimmäistä kertaa uutiskirjeen tilaajaksi ja säästä 15 €!
Älä missaa enää yhtäkään tarjousta.
Lisätietoja henkilötietojen käytöstä löydät tietosuojaselosteestamme.
Vahvista rekisteröityminen
Napsauta linkkiä lähettämässämme vahvistussähköpostissa saadaksesi etukuponkisi. Sen voi käyttää vähintään 200 euron ostokseen.